Sanat ve Bilimin ortak noktası Tekniktir..

                                                                                                                                                                Edward Bulwer-Lytton

                                Vitray, camın ışıkla dans etmesidir. 1. YY. Roma’da Arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır.Mimari yapılarda, cam süsleme sanatı olarak kullanılmıştır. Gotik, Antik restorasyonlarda Cam işlemeciliği yapılmıştır.Vitray Sanatçıları, Kültürlerine ve İnançlarına göre Eskizler ve Motifler çizmişlerdir. 12.YY. Rönesans Kültür Mimarisinde tamamen Sanatla buluşturulmuştur.Sanatçıların cama çizgileriyle ortaya çıkan ve gün ışığında renklere bürünen bir sanattır.Hatta eski Manastırlarda görülen ışığın tahtlara ve mezarlara vurmasıyla da kullanılmıştır.

                               Camda Geometri ve Matematik kullanılarak, Güneş ve Ay ışığı için semboller çizilmiştir.Cam Dekorasyonlarda yapılan Vitray Eserleri ilk kullanımı Mozaik ve Kurşunlu Vitray olmak üzere birçok çeşidi de bulunmaktadır.Renkli boyama, macunlu, alçılı, kurşunlu , mozaik vitray eserleri bulunmuştur.Bu eserlerin yapıldığı mekanlar saray, kilise, cami, katedrallerde uygulanmıştır.Roma’da, Rönesans ve Osmanlı’da da Vitray Kursları ve İşçiliği yapılmıştır.Vitray Atölyelerinde birçok öğrenci olsa da o dönemlerde şuan günümüzde çok bilinmemektedir.Emek ve bilgilerinin ortaya çıkmasıyla birçok tasarım Gotik Mimaride uygulanmıştır.
Çağdaş sanatla günümüze gelen Dekoratif yapılarlarda da otel ve evlerde de kullanılmıştır.
Çini ve seramiklede buluşturulan Vitray Pano, Abajur, Rolyef ve Dekoratif Aynada da kullanılmıştır.Cam çizilip kesilerek veya resim boyamalarda çok yapılmıştır.Her resim gibi, bir duyguyla ifade edilen ve Tarihin Cama vuran kısmıdır Vitray.

Sizlere Tasarladığımız veya Sizlerin Tasarladığı Vitraylarla Sanatımızı sunmaktayız.Sizlere en iyi şekilde hizmet etmekten gurur duyarız..

Tasarım işlerimiz ve Kurslarımız devam etmektedir.

                                                   

                                                     Bizim işimiz VASSAGO DESIGN ailesi olarak ışığın renklerine ulaşmaktır..

                                                                                                                                                                                                    VASSAGO DESİGN

Vassago Desing Türkiye ‘de ki, özellikle fonksiyonel cam sektöründe fark yaratan bir markadır.
Sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip edip, ürünlerini geliştirmiş ve hala geliştirmekte olup kelimenin tam anlamıyla cama hayat vererek sanat’a dönüşmüştür.

Cam sektöründe müşterilerine, teknolojisini kendisinin geliştirdiği çok çeşitli ürün yelpazesi sunmaktadır.

Sadece hayallerinizle sınırlı olan ürünleri ile Türkiye’de ve yurt dışında cam sektöründe aranan bir firma olmaktan ve siz değerli müşterilerine hizmet vermekten Vassago Design olarak gurur duyarız..

Sevda Teksakal

Vassago Design